Drátování pod stanicí

Pokusím se nechat nahlídnout návštěvníky webu do naší kuchyně i ze spodu. Již při pokládce kolejí je potřeba počítat s vývody pro elektroinstalaci a to jak u výhybek tak i kolejí. Postup je popsán v samostatných článcích ZDE a ZDE. Dole pod moduly vznikne chaos, který potřeba vyřešit. Doporučuji aby si každý rozmyslel a dopředu nakoupil dráty různých barev a ty pak používat všude stejně aby se dalo v drátařině lépe vyznat. Osobně mám:

ČERNÁ - kolej A

ČERVENÁ - kolej B

ŽLUTÁ - napájení +

MODRÁ - napájení - a vývody od srdcovek

ZELENÁ / ZELENOŽLUTÁ - digitální rozvod pro příslušenství které při modulech musí být odděleno od kolejí.

Drát používám licnu / lanko tj. ohebný měkký drát o průřezu 1mm nebo co se podařilo "levně" koupit o rozumném průřezu. Vzhledem k proudům nepoužívám tenké vodiče neboť do kolejí jde z boosteru klidně 5A a to už něco potřebuje.

Dráty které dole pod moduly čouhají ven spojuji v čokoládách a u výhybek ve věnečcích.

Na dráty aby se netřepily krimpuju kleštěma tzv. dutinky. Používám na to obyčejné kleštičky i když na to mají být speciální kleště. Dutinky se kupují dle průřezu vodiče. Ty podložky mám pod šrouby ve věnečích aby se dráty lépe utáhly a šrouby neměli snahu drát vytahovat při utahování ven.

Vedení drátu fixuju do kabelových příchytek stahovacíma páskama. Na modulech jsem měl dříve i lepící příchytky které se lepili oboustrankou která byla součástí příchytky. Časem bohužel tyto příchytky přestali držet a musel jsem je stejně šroubovat takže teď už šroubuju zrovna. Na fotce je vidět i zaslepení děr které jsem vrtal pro protažení drátů od kolejí. Zalepuju silikonem nebo akrylátem v tubě. Dělám to kvůli tomu aby nepropadával štěrk.

Propoje mezi moduly jsou z konektoru Phoenix. Konektory jsou naletované do DPS nebo protikuse jsou našroubované na dráty. Propoje mám raději uchyceny do svorek abych náhodou nevyrval něco z modulu. 

Konektory jsem dal i jako "držáky" propojů ať nemusím hledat kabely. Časem bych tak chtěl předělat i Řáholec. Konektory jsou na modulu použity i jako záložní možnost připojení jednotlivých modulů abych je mohl samostatně oživovat a upravovat když by bylo třeba.

  

Jako pohon výhybek používám modelářská serva uchycená dříve do hliníkových úhelníků a teď do přípravku vytisklého na 3D tiskárně. Něco o servách je ZDE.

Co se týče elektroinstalace, tak používám dvojici mikrospínačů na každou výhybku. Zapojení používám tohle (zdroj zababov) kde jsou místo jednoho přepínače použity dva spínače.

 

Srdcovky jsou pak připojeny k mikrospínačům přes žárovku aby ochránila zapojení při říznutí výhybky.

Serva jsou ovládány elektronikou MASTER ze serveru DCCkoleje, který už tuším nefunguje.

To je asi vše k elektroinstalaci. Rozhodně nedoporučuji nic šidit neboť se pak opravy prodraží a kolikrát je problém někde něco dodělat. Elektriku vyzkoušejte před zaštěrkováním ať nejste nemile překvapeni.

Cipísek.