Jak pokládat koleje 2

Tak, dnes budu pokračovat v článku o pokládce kolejí. Minule jsem skončil položením první výhybky ve stanici Lom.

Po položení výhybky nasleduje její vyrovnání a zafixovaní připínačky. Jelikož nejsem počítač nýtů tak používám jak vodivé tak izolační spojky. Izolační spojky používám v místě napojení srdcovky na pokračující koleje. Je to z důvodu toho, že srdcovka má přepínanou polaritu podle polohy výhybky.

  

Na dalším obrázku je vidět opět značení míst na vyvrtání otvorů pro vodiče a pro drážku táhla přestavníku.

Když si chystám místa pro značení kde budou vodiče na koleji, tak potřebuju dodržet mezeru mezi pražci. K tomu používám prázdné podloží které položím vedle místa kde bude vynechaný jeden pražec a mezeru podle podloží nastavím. To samé v místě spojení kolejí kde budou vodivé spojky. Tam to vychází na dva vynechané pražce. Všechny tyhle místa se pak pražci doplní.

Koleje při pokládce srovnávám podle čar které jsem si dopředu narýsoval a ještě si pomáhám něčím rovným. Tu konkrétně vodní váhou. Koleje fixuju připínáčky.

Po srovnání kolejí a výhybek následuje jejich přilepení sekundovým lepidlem ke korku. Používám řídké vteřinové lepidlo, které kapu mezi pražce. Kapu kde mě to pasuje cca každý 5 pražec. Stává se mě však, že po zaschnutí lepidlo lepidlo zbělá a občas navzlíná i na pražce. Prozatím jsem nedošel jak tomu zabránit, ale jde to dolů po úplném zaschnutí lihem a šudláním přes pražce tvrdým štětcem.

Dál bych chtěl ukázat jak zadělat ty místa kde chybí pražce. Pražec rozříznu na tři čísti a ty pak nalepím opět sekunďákem tam kde pražec chybí. Veškeré díry které vzniknou kolem drátů ze spodní strany modulu pak zalepím buď silikonem nebo akrylovým tmelem.  Natlačím jej ze spodu kolem drátu tak abych jej dostal kolem a zalepil celý obvod. Musí se hlídat kolik tam toho tmelu či silikonu dát, neboť by mohl vylézt z horní strany mezi pražci. Jinak by byl problém při štěrkování kdy by kolem drátů propadával štěrk.

Na koleje letuju cca 20 cm kousky drátů, které pak spojuju v čokoládách nebo pro výhybky používám elektroinstalační věnečky. Elektro bych pak ukázal v jiném článku. Ze spodu modul vypadá před zapojováním asi takhle.

Místa připojení drátů se snažím mít přibližně v rovině ať vychází pěkně do čokolády. Kolejové pruty jsou na dalších fotkách položené s naletovanýma drátama před vyrovnáním a fixací připínačky.

Tady je vidět proč je potřeba označit i místo kde bude vodič na koleji. Mohl bych jej totiž naletovat tím háčkem obráceně a pak bych se netrefil do připraveného otvoru.

Ve spoji mezi moduly se snažím pražce narovnat tak, aby vyšli mimo místo řezu. Na stanici Řáholec jsem koleje ve spojích taky letoval na šrouby. Tu jsem vyzkoušel metodu bez šroubů, jen se zalepením kolejí sekundovým lepidlem.

 Na druhém zhlaví vychází výhybky do spojů modulů. Jelikož výhybky při spojení nedají stejnou délku, tak jsem je musel délkově upravit abych dostal kraje výhybek na stejnou úroveň.

Když jsem výhybky upravil, naletoval vodiče a výhybky opět vložil na místa kde mají být tak přišlo na řadu jejich vyrovnání a přichycení připínačky. Pak lepení sekundovým lepidlem. Následně jejich zakrácení tak aby nečouhali přes modul žiletkovou pilkou a zabroušení smirkem.

Na dalších fotkách je už jen pokračování postupného skládání výhybek na druhém zhlaví. Postup je stejný jak jsem popsal. Na fotkách je vidět i problém se sekundovým lepidlem, kdy někde po zaschnutí lepidla se objevili bílé fleky na pražcích. Prozatím jsem nedošel na to, jak tomu zabránit, ale naštěstí to jde dolů postupným umýváním lihem a šmrdláním přez pražce tvrdým štětcem. Na poslední fotce je vidět i to, že mě ty krátké koleje nechtěli přesně držet v místě spoje a tak jsem musel do některých míst dát na rozhraní taky vruty a koleje přiletovat.

Po přilepení koleji a oddělení modulů od sebe, se musí vše zabrousit aby koleje nepřečuhovali přes modul a pak všecky koleje ojehlit pilníkem ať ostré hrany neničí kolečka. K pokládce je to asi vše, jestli chcete zeptejte se v knize vzkazu.

Určitě tento způsob pokládky kolejí není jediný jak dosáhnout kýženého výsledku, každý si musí najít svou cestu jak mu to bude vyhovovat. Já to prostě dělám takhle.

Cipísek.