Jak dostat barvu ze spreje

Ahoj návštěvníci webu.

Již delší dobu se dokopávám k napsání článku ke kterému mě inspiroval modelářský kolega Petr Hanko. Jeho práce a důvody proč zrovna barvy ze sprejů je popsána ZDE na jeho webu. Rozhodne to stojí za přečtení.

Já se spíše chci zabývat jak dostat barvu ze spreje aby nebylo vše kolem jako prase. Postupným bádáním jsem se dostal k tomuto postupu:

1 Stáhnou z tvrdého měděného drátu tak 5cm té bužírky nebo jak nazvat ten obal kterým je drát obalený. Z běžného elektrikářského tvrdého drátu 2,5.

2 Odvrtat trysku kterou se stříká vrtákem o takovém průměru aby tam šla narvat ta bužírka a držela fest.

3 Do skleničky resp. jejího víčka (do skla se blbe vrtá) vyvrtat otvor opět o tom samém průměru jak je ta bužírka tak aby tam držela. Pak v tom víčku ještě vyvrtat jednu malou dírečku na odfukování vzduchu.

4 Kdo chce tak do skleničky dát matičku nebo něco na míchání barvy. Dát to teď před stříkáním barvy. Když se to udělá obráceně, tak nevím proč, ale ze skleničky se stane sopka a to by jeden nevěřil jak to vyvře. Proste jsem tam hodil matičku a bylo veselo.

5 Polepit skleničku nálepkou nebo popsat. Opět teď, neboť po nastříkáni barvy se sklenička silně orosí a muselo by se čekat až oschne.

6 Zmáčknout sprej a stříkat do skleničky. Když tak se da zakrýt ta dírka z hora hadrou když by něco, ale mě to nic nedělalo. Samozřejmě sprej protřepat a pod.


Ještě si dovolím vložit komentář od jednoho kolegy z modelářského fóra s nickem Sandy jak na to jde on:

Nejdříve jedna technická.

Kdybych napsal, že mám na kolejišti zatáčky o R380, tak mě tady všichni rozcupují na kousky. Ale psát, že se barva ředí 2:1 ve prospěch barvy je tady normální. Ježí se mi chlupy na těle a berou mě všichni čerti ... :roll:

Když se píše o ředění např. 2 : 1, tak to vždy, všude a za všech okolností znamená, že základní substance jsou dva díly a ředidla jeden díl (ve prospěch ničeho!!)

Ředění 1 : 5 je jeden díl základní substance a pět dílů ředidla (ve všech společenských zřízeních).

 

Teď k použití barvy ze sprejů.

1./ Pokud máme na trysce trubičku z čeholiv, není třeba do víčka nádobky vrtat odvětrávací otvory. Stačí odstříknout barvu opatrně po stěně nádobky, ve které chceme barvu uchovat. Nejlepší je skleněná.

2./ Před odstříknutím barvy se musí sprej dobře promíchat protřepáním. Tím dojde k "nasycení" barvy nosným plynem. Po odstříknutí se barva odplyňuje a přitom i prudce ochlazuje. Proto se sklenička orosí. Proces odplynění se významně zrychlí vhozením kovového předmětu, proto nám barva "přichází" naproti. :o

3./ Když se dokopu k nástřiku pistolí (viz jiné vlákno), tak postupuji tak, že si nejdříve barvu odstříknu a nechám chvíli v klidu (cca 10 minut). Mezitím si připravím potřebné propriety (pistoli, pinzetu apod.). Pak skleničku s barvou uzavřu víčkem, opatrně kroužením zamíchám a v dlani ohřeji. Před použitím naředím pár kapkami ředidla.

4./ Pokud mají všechny spreje stejný typ trysek, tak nám k odstříknutí stačí jedna tryska s trubičkou. I když se nepročistí, tak je množství zbylé barvy bezvýznamné. Trysky nepročišťuji otočením spreje vzhůru nohama, dochází ke zbytečné ztrátě nosného plynu.

5./ Když přesto potřebuji trysku pročistit, tak to dělám do PET lahve, naplněné zmuchlanými ubrousky (stejně tak při čištění pistole). Ekologicko-praktické důvody. Nemusím dýchat výpary z ředidel a nemám místnost "zaflákanou" prachem z barev. Stačí ten přebytek z ostrého stříkání.

6./ Po skončení procesu lahvičku uzavřu šroubovacím uzávěrem a uchovávám vzhůru nohama (dnem). Barva, kupodivu, méně vysychá.


No a teď nějaká fotky té mojí odvrtané trysky a celé té sestavy na odstřik barvy.

Původní tryska na spreji.

Odvrtaná tryska.

Do trysky nasazená bužírka a strčená do skleničky.

A komplet vše.

Cipísek.