Kolejový svršek

Zdravím kolegy a návštěvníky našeho webu.

Nádraží Lom a jeho přestavba je mojí druhou stavbou nádraží a tak mám už jinou představu a více zkušeností, které bych chtěl na modelu zúročit. Při stavbě stanice Řáholec jsem se neodhodlal k "patině" kolejí a železničního svršku. V Lomu bych to chtěl napravit a tak jsem do toho pustil. Prvně pár obrázků reálných stanic. Jedná se o stanice Ostrožská Nová Ves a Bzenec. Obě stanice jsou provozní a jezdí po nich vlaky takže se dá říci že tak by to mělo vypadat.

Barvy určitě částečně zkreslil foťák ale pro představu to stačí. Je vidět že koleje i štěrk kolem jsou v odstínech hnědé, červené, černé. Takový pelmel barev štěrku, hlíny, trávy a všeho. Něco z toho jsem se pokusil vymodelovat. Začal jsem nástřikem boku kolejí a pražců kolem syntetickou barvou. Použil jsem odstín revell 37 míchaný s revell 381 v nějakém neurčitém poměru. Prostě jak se mě to líbilo. Po nastříkání jednoho modulu jsem vršky kolejí očistil hadrou namočenou v ředidle. Očekávám že budu muset ale koleje ještě čistit. 

Při stříkání jsem naprášil i na nástupiště což jsem podle fotek zjistil že není na škodu.

Další akcí bylo naznačení různých fleků ať už mastnoty kolem jazyků výhybek nebo v místě kde stávají lokomotivy tak zaprášení nepravidelně stěrku do hněda. Koupil jsem si klasické křídy a ty jsem na smirku na sádrokarton nastrouhal na prach.

Pak jsem tento prach postupně nanášel jak tvrdým tak měkkým štětcem kde jsem uznal za vhodné. Zjistil jsem raději postupně přidávat, než nabrat moc a co pak stím. Prach který se dostane do štěrku a rozetře štětcem dolů dostat nejde i když je to jen křída. 

S výsledkem jsem spokojen. Vždy se dá ještě někde přidat ale to ještě nechám uležet až podle toho jak se mě to bude časem pozdávat.

Cipísek.