Kontrolní wagonek

 

Ahojte kolegové,

 

tak jsem získal moji první zkušenost s první výstavou, kde jsem byl jedním z aktivních pořadatelů. A taky s tím spojená zkušenost se stavění layoutu a k tomu spojené svízele. Na jednu takovou svízel bych se teďkom zaměřil v tomhletom článku a to na problém s elektrickým propojováním modulů. Protože jak se zdá, není sjednocený systém propojení modulů na rozhraní, tak vznikají problémy toho druhu jako: překřížení kolejí, zkraty, nebo chybějící propoje.

 

Tak mě napadlo, že bych stvořil jednoduchou zkoušečku, která by tyto problémy odhalila a usnadnila jejich odstranění a to i pro neelektrikáře, kteří nemají zkušenost pracovat s měřícími přístroji jako ohmetr nebo voltmetr. Případně by mohla sloužit jako pomocník, při samotném propojování. V prvním kole nápadu, to byla jenom LEDdioda na zkraty, ale pak se mě to rozleželo v hlavě a postupně jsem si přidával funkce, které by to mohlo umět. Moje základní vize, jak by to vypadalo:

 

Zkoušečku umístím do wagonku, který se při zkoušení položí na koleje mezi rozhraní modulů. Na střeše wagonu bude několik LEDdiod, které budou indikovat tyto stavy:

- zkrat mezi kolejema a to na každé straně zvlášť,

- správné propojení kolejí, zda nejsou překřížené a jsou propojené obě koleje,

- přítomnost signálu v kolejích a to jak digitálního tak i analogového,

- a při přítomnosti signálu taky jeho sfázování na obou stranách - tato funkce bude potřeba hlavně při kotrole sfázování boosteru.

 

Tak...už jsem se teda pustil do práce. Mlha mě věnoval wagonek, do kterého narvu potřebnou elektroniku:

 

Taky jsem stvořil plošný spoj, tak aby to mělo nějaký tvar:

V dalším kole, jakmile mi NJ vyleptá PS, ho musím osadit, a potom stvořit program do mikročipu, ktérý bude řídit celý proces kontroly. Tak mi držte palce, ať se dílo daří. Budu informovat o dalším postupu.

 

Uzel